no copi

понедельник, 4 апреля 2011 г.

* Изборская икона Божией Матери *

*
Изборская икона Божией Матери 
*
Изборская 
икона Божией Матери
*


*
Изборская икона Божией Матери

Изборская икона Божией Матери была принесена из посада в городскую крепость благочестивой вдовой Евдокией во время осады немцами г. Изборска в 1657 году, на 6-й неделе Великого поста. Чудесное знамение истечения слез из очей Пресвятой Богородицы на этой иконе, которое видели Евдокия и ее дочь Фотиния, повторилось и было засвидетельствовано причтом соборного храма во имя святителя Николая Чудотворца, куда перенесли икону из дома Евдокии. По распоряжению архиепископа Псковского и Изборского Макария (1649—1664), перед чудот­ворной иконой в течение сорока дней совершались молебны. Молитвами Пресвятой Богородицы г. Изборск был избавлен от нашествия инопле­менников.
В том же 1657 году, во время Петрова поста, по указанию архиепи­скопа Макария, чудотворная икона была принесена в Псков, в соборный храм во Имя Святой Троицы. Две недели она пребывала здесь, после чего, украшенная богатым окладом, была возвращена в Изборск.
Через несколько лет, по благосло­вению архиепископа Псковского и Изборского Арсения (1665 —1681), было установлено празднование в честь иконы, совершаемое 22 марта.
Местное празднование Изборской иконе Божией Матери совершается в Никольском соборе в г. Изборске. На иконе Пресвятая Богородица изобра­жена слегка склоненной к Богомладенцу Иисусу, Который прильнул к Ее лику, охватив шею Пречистой Девы правой рукой, а левую простирая к Ее плечу. На сребропозлащенной ризе имелась следующая надпись: «Возоб­новлена Александром и Настасьей Каменногородскими 1833 года июля 5 дня».

http://iconsv.ru/
*
====================
«Изборской» иконы Божией Матери. Тропарь, глас 4.

Яко звезда пресветлая, возсия во граде Изборске/ образ честный Твой, Богородице Дево,/ от негоже иногда из обою очию течаху слезы, яко струя,/ егоже тогда видевше, народи изборстии,/ мужи и жены с чады, с плачем моляхуся к нему,/ мы же, взирающе умильно, сице глаголем:/ о Пресвятая Владычице Богородице,/ не забуди нас, грешных раб Своих,/ молящихся Христу, Богу нашему, спастися нам.
Кондак, глас 8.
Заступнице христианом усердная/ и Предстательнице граду нашему Изборску непостыдная,/ не презри моления нас, грешных,/ якоже иногда от Твоего честнаго образа/ слезы источила еси из обою очию, молящися прилежно,/ но предвари, яко Блага, на помощь нашу,/ верно к Тебе припадающих,/ услыши наша моления, Богородице,/ избави нас от нахождения поганых, от всякаго зла,/ ускори же на молитву нашу и потщися на умоление,/ заступающи присно, Богородице, чтущих Тя и вопиющих Ти:/ радуйся, Дево, христианом похвале.
*
====================
Тропарь, глас 4:

Яко звезда пресветлая, возсия во граде Изборске / образ честный Твой, Богородице Дево, / от негоже иногда из обою очию течаху слезы, яко струя, / егоже тогда видевше, народи изборстии, / мужи и жены с чады, с плачем моляхуся к нему, / мы же, взирающе умильно, сице глаголем: / о Пресвятая Владычице Богородице,/ не забуди нас, грешных раб Своих, / молящихся Христу, Богу нашему, спастися нам.

Кондак, глас 8:


Заступнице христианом усердная/ и Предста­тельнице граду нашему Изборску непостыдная, / не презри моления нас, грешных, / якоже иногда от Твоего честнаго образа / слезы источила еси из обою очию, молящися прилежно, / но предвари, яко Блага, на помощь нашу, / верно к Тебе припадающих, / услыши наша моления, Богородице, / избави нас от нахождения поганых, от всякаго зла, / ускори же на молитву нашу и потщися на умоление, / заступающи присно, Бого­родице, чтущих Тя и вопиющих Ти: / радуйся, Дево, христианом похвало.
*
=======================


Комментариев нет:

Отправить комментарий

БЛАГОДАРЮ ЗА ВНИМАНИЕ!
Заходите еще.